Strona główna
Oferta
Pokoje
Cennik
Lokalizacja
Historia
Kontakt
Rezerwacja
 
Deutsch Version

Poradnia rodzinna

data dodania: 2019.01.12 | czytaj więcej >>


Nauki ogólne dla narzeczonych 2019

Zapraszamy na cykl zajęć dla narzeczonych przygotowujących do Sakramentu Małżeństwa. Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godzinie 19.00. Komplet to cztery bloki tematyczne (cztery poniedziałki). 

data dodania: 2019.01.09 | czytaj więcej >>


Zapytanie ofertowe nr 08.01/1/18 - rozstrzygnięcie

Informacja o wyborze wykonawcy

data dodania: 2018.07.31 | czytaj więcej >>


Informacja RODO

Od 25 maja tego roku w Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). 

data dodania: 2018.05.24 | czytaj więcej >>


Rekolekcje, dni skupienia, warsztaty

 

Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, grupy formacyjne, pielgrzymkowe na rekolekcje w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. 

data dodania: 2018.10.07 | czytaj więcej >>


Wesele w Nysie

 

sala weselna nysa

100 osobowa sala weselna w Nysie

data dodania: 2018.12.02 | czytaj więcej >>


Catering

Catering Nysa

data dodania: 2018.03.22 | czytaj więcej >>


Weekendowy kurs dla narzeczonych

narzeczeni

data dodania: 2019.01.19 | czytaj więcej >>


Organizacja imprez okolicznościowych i konferencji

komunia nysa ddf

data dodania: 2018.07.10 | czytaj więcej >>


Diecezjalny Dom Formacyjny


ul. Emilii Gierczak 2

48-300 Nysa

50.472215, 17.331082 

 Diecezjalny Dom Formacyjny znajduje się w dogodnym miejscu - w centrum Nysy.

Polecamy Państwu nasz Dom jako miejsce - baza noclegowa, wypadowa do wielu wspaniałych zabytków i okolicznych atrakcji.

Poniżej przedstawiamy listę proponowanych miejsc godnych uwagi, zabytków i atrakcji w Nysie.

 


ZABYTKI W NYSIE:

Jedna z najstarszych i najcenniejszych budowli gotyckich na Opolszczyźnie. Obecnie Bazylika to trójnawowa hala z wielobocznym prezbiterium, której kształt ustalił się w 1430 roku po kilkakrotnej odbudowie ze zniszczeń. Wewnątrz znajdują się liczne zabytkowe sarkofagi i epitafia. Gotyckie kaplice pomiędzy skarpami naw bocznych ozdobione są żelaznymi, kutymi kratami. Późnogotycki ołtarz pasyjny z początku XVI wieku to obecny ołtarz główny. Z dawnego wystroju pochodzi też figura św. Anny Samotrzeciej z około XV wieku.

 • Dzwonnica ze Skarbcem św. Jakuba [ mapa ]

Budowę nigdy nie ukończonej dzwonnicy rozpoczęto w 1474 roku. Jej wysokość miała wynosić docelowo 100-120 metrów. Jednak czwartą kondygnację wzniesiono dopiero w 1516 roku i nakryto dachem. Obecnie mieści się tam 9 dzwonów i zegar z kurantem.. We wnętrzu wieży zbudowano ze szkła i metalu trzypiętrową galerię. Od kwietnia 2005 roku możemy oglądać wystawę sprzętów liturgicznych. Wyroby jubilerskie są wykonane ze srebra, złota bądź pozłacane, ozdobione szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami, często z misternymi grawerunkami i filigranami. Należą one do parafii św. Jakuba i św. Agnieszki. Aby obejrzeć wystawę należy się wcześniej umówić.

 • Seminarium św. Anny [ mapa ]

Najstarsza zachowana część zespołu jezuickiego, powstała w latach 1656-57. Stanowi interesujący przykład obiektu wczesnobarokowego. Budowniczym seminarium i autorem był Melchior Werner. W 1802 roku przekształcono je w szpital, a w 1809 uruchomiono w nim fabrykę broni. Zniszczone podczas ostatniej wojny zostało odbudowane w 1969 roku. Obecnie mieści się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

 •  Kolegium Jezuitów [ mapa ]

Powstało w latach 1669-73. Na dziedzińcu budynku zachowane są fragmenty murów obronnych. W budynku kolegium znajduje się niezwykle piękna aula i biblioteka. Tutaj mieściła się jedna z pierwszych aptek prowadzona przez zakonników. Obecnie jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego „Carolinum”.

 • Kościół Wniebowzięcia NMP [ mapa ]

Wzniesiony z fundacji bp. Karola Ferdynanda Wazy w latach 1688-92 kościół stanowi wraz z kolegium i gimnazjum jeden z największych kompleksów jezuickich na Śląsku. Wewnątrz znajduje się interesujący ołtarz główny oraz pozostałości polichromii Karola Dankwarta. Pierwotne urządzenie kościoła uległo w znacznym stopniu zniszczeniu.

 • Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety [ mapa ]

Budowla powstała w latach 1863-65. Założycielką zgromadzenia była błogosławiona Maria Merkert nazywana „Śląską Samarytanką”. Znajduje się tu pokój pamięci pełniący za życia Matki funkcję jej sekretariatu. Do dziś zachowało się biurko, przy którym pracowała, skrzynia do przechowywania ważnych dokumentów, w gablotach cenne pamiątki, a wśród nich listy, pierwsze statuty, krzyż zasługi, talerz z posagu, pieczęcie lakowe używane przez Matkę, pierwszy relikwiarzyk grudnia 1872 roku.

 • Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła [ mapa ]

Dzieje, tej powstałej w XVIII wieku  świątyni związane są z zakonem kanoników regularnych - Strażników Grobu Świętego w Jerozolimie, zwanych Bożogrobcami. Na szczególną uwagę zasługują stworzone przez braci Tomasza Krzysztofa i Feliksa Antoniego Schefflerów polichromie iluzjonistyczne, późnobarokowy ołtarz główny z 1730 roku, ambona regencyjna, organy zbudowane przez Wilhelma Schefflera w 1766 roku i kaplica Bożego Grobu.

 • Pałac Biskupi (Muzeum miejskie w Nysie) [ link | mapa]

Początki budowy Pałacu Biskupiego sięgają wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Budowę zainicjował biskup Karol Habsburg w 1620 roku, ukończona została w 1729 roku. Na ścianach dziedzińca znajdują się stare zegary słoneczne a na samym dziedzińcu można obejrzeć kule armatnie, fragmenty nieistniejącego dziś ratusza oraz dwa słupy graniczne. Obecnie mieści się tu muzeum, a w nim m.in. ekspozycja poświęcona procesom czarownic na pograniczu nysko-jesenickim.

 • Fontanna Trytona [ mapa ]

Perła nyskiego baroku wykonana w latach 1700-1701 z marmuru sławniowickiego na wzór znajdującej się Rzymie fontanny Berniniego – Fontanna del Tritone na Piazza del Tritone. Ustawiono ją przy Rynku, u zbiegu ulic Brackiej i Celnej. Mieszkańcy Nysy, nawiązując do tradycji rzymskiej polegającej na umieszczaniu na frontach wielu budowli napis S.P.Q.R. – „Senatus Populusque Romanus” czyli „senat i lud rzymski”, wyryli na fontannie inskrypcję  S.P.Q.N. – „Senatus Populusque Nissiensis” – „senat i lud nyski”.

Jest jedynym budynkiem, jaki się ostał z gmachów dawnych instytucji publicznych. Powstał w latach 1602-1604 w stylu renesansu północnego. Symbolizuje kwitnący niegdyś handel, był siedzibą izby miar i wag. Zniszczony podczas wojen napoleońskich w 1807 roku. Po kilkudziesięciu latach odbudowany. Na pamiątkę czasów napoleońskich w południową elewację wmurowano kulę armatnią. Dom Wagi Miejskiej był niegdyś bogato zdobiony malowidłami i rzeźbami. Po zniszczeniach 1945 roku wykonano niepełną rekonstrukcję. Niedawno przeprowadzono odnowienie Domu Wagi Miejskiej i przywrócono przy tym także stojące we wnękach rzeźby.

 • Piękna Studnia [ mapa ]

Unikalny w skali kraju nyski zabytek. Na wykonanej ze sławniowickiego marmuru cembrowinie umieszczona została misternie wykuta z żelazie barokowa obudowa. Wykonał ją w 1686 roku Wilhelm Helleweg, zarządca nyskiej mennicy i arsenału. W zwieńczeniu kraty znajduje się dwugłowy orzeł, cesarskie godło Habsburgów.

 • Wieża Bramy Ziębickiej [ mapa ]

Wzniesiona w roku 1350 wieża jest kamienno-ceglaną budowlą gotycką, która pierwotnie stała na linii murów obronnych. W drugiej połowie XIX wieku została odnowiona. Nad wejściem znajduje się kamienny lew, który według podań został przywieziony w 1488 roku z zamku ziębickiego po zwycięskiej bitwie.

 • Wieża Bramy Wrocławskiej [ mapa ]

Zbudowana w roku 1351, w XVI i XVII wieku podwyższona i przebudowana. W 1550 roku została otynkowana i otrzymała nowe ozdoby w postaci wycinanych trójkątnych szczytów, krętych wieżyczek w narożach. W roku 1603 została ozdobiona portalem z jednej z kamienic przyrynkowych. Zwieńczenie stanowią trzy tarcze herbowe (na środkowej herb bp. Jana Sitscha, fundatora Domu Wagi Miejskiej).

Okresem przełomowym dla nyskich fortyfikacji było panowanie pruskiego króla Fryderyka II, który postanowił uczynić z Nysy twierdzę. Zastosowane rozwiązania architektoniczne fortyfikacji o kilkadziesiąt lat wyprzedzały swoje czasy i spowodowały, że Nysa stała się jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie twierdz. Do dziś zachowała się co najmniej połowa XVIII i XIX wiecznych budowli. Dotychczas zrewitalizowano kilka obiektów fortecznych: położony blisko centrum Bastion św. Jadwigi, Fort Wodny oraz Wieżę Ciśnień. Wspaniale zachował się Fort II,  dostępny do zwiedzania. Największym oiektem jest Fort Prusy, który także można zwiedzić. Będąc w Nysie w okresie wakacyjnym warto wziąć udział w Dniach Twierdzy Nysa (na przełomie lipca i sierpnia).


ATRAKCJE W NYSIE:


Bastion św. Jadwigi

Informacja Turystyczna

Ul. Piastowska 19

[link]


W obiekcie znajduje się Informacja Turystyczna, galeria wystaw oraz izba muzealna prezentująca rozwój nyskich fortyfikacji.


W przyziemiu Bastionu św. Jadwigi jest krótka, multimedialna trasa turystyczna, którą zwiedza się w towarzystwie przewodnika (od wtorku do niedzieli o pełnych godzinach od 9.00 do 15.00).
Bilet normalny: 5 zł, ulgowy 3 zł (min. 5 osób, max. 15 osób).

 

W Bastionie można zobaczyć wystawę 3D „Chrześcijańskie przystanki pogranicza Nysa i Bila Voda”.

Biuro Nyskiej Drogi
św. Jakuba

ul. Bracka 18

[link]


W punkie informacyjnym można otrzymać paszport pielgrzyma i kompleksową informację na temat Nyskiej Drogi św. Jakuba i infrastruktury turystycznej na szlaku.

 

Osoby, które potwierdzą w paszporcie pielgrzyma przejście lub przejechanie rowerem 106 km otrzymują pamiątkowy certyfikat.


Muzeum

Ul. Biskupa Jarosława 11

[link]

W zbiorach muzeum znajdują się dzieła malarstwa europejskiego, wyroby rzemiosła artystycznego, meble, rzeźby, grafiki i militaria.

Od niedawna można zwiedzać wystawę poświęconą procesom czarownic. Organizowane są też ciekawe wystawy czasowe.

W środę wstęp bezpłatny.


Skarbiec św. Jakuba

Rynek

[link]

 

Galerię z przepięknymi wyrobami jubilerskimi (sprzęty liturgiczne) można zwiedzać. Wstęp kosztuje 5 zł. Należy się wcześniej umówić. 


Nyski Dom Kultury

Ul. Wałowa 7

[link]

Różnorodna oferta kulturalna NDK obejmuje: recitale artystów scen polskich, spektakle teatralne, kabaretowe, przedstawienia operowe, operetkowe oraz wiele innych.

Cinema 3D

Aleja Lompy 3

[link]

BAJKI I FAMILIJNE

3D NORMALNY 18 zł, ULGOWY 16 zł

2D NORMALNY 16 zł, ULGOWY 14 zł

 

POZOSTAŁE FILMY

3D NORMALNY 20 zł, ULGOWY 18 zł

2D NORMALNY 18 zł, ULGOWY 16 zł

 

FILMY DLA DOROSŁYCH

2D NORMALNY 20 ZŁ, ULGOWY 18 ZŁ

Wieża widokowa

Rynek

Kontakt: 668401240

Na wieżę widokową można się dostać szybkobieżną windą, cena biletu normalnego wynosi 5 zł, ulgowego 2,50 zł. Dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych.

Wieża Wrocławska

ul. Wrocławska

Tel.: 889 925 424

Wieża Wrocławska w Nysie dostępna do zwiedzania, od maja do września. Po wieży oprowadzają rycerze ze Stowarzyszenia "Księstwo Nyskie" oraz przewodnicy z Informacji Turystycznej w Nysie.

Zwiedzanie odbywa się w grupach od 6 do 12 osób

Wieża Ciśnień

Nyski Ośrodek Rekreacji

Ul. Obrońców Tobruku

77 433 20 26

[link]

Z odnowionej wieży ciśnień roztacza się piękny widok na Nysę i okolice. Widać też zarys Fortu Prusy położonego przy wieży. Na obiekcie znajduje się ściana wspinaczkowa. 


Fort II

[link]

Zwiedzanie Fortu II w Nysie to prawdziwa lekcja militarnej historii naszego Miasta. 

W towarzystwie grenadiera Legii Polsko-Włoskiej zwiedzicie fort i jego podziemia. Ciepło światła świec rozjaśni perfekcję sztuki murarskiej, fort zadziwi swym doskonałym stanem i specyficznym urokiem. Miejsce do zorganizowania ogniska. Możliwość dojazdu kolejką turystyczną.

Wstęp 6 zł od osoby, na kartę dużej rodziny 5 zł od osoby, dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny, dzieci do lat 13 wyłącznie pod opieką dorosłych.

Informacji udzielają i rezerwacje na dowolny dzień i godzinę przyjmują:

Punkt Informacji Turystycznej w Bastionie Św. Jadwigi.
przy ul. Piastowskiej 19 w Nysie

tel. +48 77 4334971, +48 602 654 128

oraz

Grenadier Legii Polsko Włoskiej komendant Krzysztof Herman 


Fort Prusy

ul. Obrońców Tobruku

(za Wieżą Ciśnień)

Fort Prusy – obiekt militarny z XVIII wieku, w kształcie pięcioramiennej gwiazdy z suchą fosą i kazamatami

Po obiekcie oprowadza Stowarzyszenie "Harmonia w Chaosie".
Wstęp „co łaska” do puszki na dalsze prace zabezpieczające i remontowe. 

Nyski Ośrodek Rekreacji

Skorochów

[link]

Wypożyczalnia oferuje:

- sprzęt pływający

-sprzęt rekreacyjny

- rowery szosowe.

Lodowisko
Nyski Ośrodek Rekreacji
ul. Kraszewskiego

(Stadion Miejski)

[link]

Czynne w sezonie zimowym
poniedziałek - piątek 8.00-21.00

sobota – niedziela 9.00 – 21.00
Cennik:

7 zł 1h, ulgowy 5 zł

wypozyczenie łyżew 4,5 zł

ostrzenie łyżew 3,5 zł

 

Pływalnia i sauna
Nyski Ośrodek Rekreacji

ul. Piłsudskiego 40

[link]

Cennik pływalni:

- normalny: 9 zł/godz

- ulgowy: 6 zł/godz.

Cennik sauny:

0,50 zł 1 min

 

Stadion

 Nyski Ośrodek Rekreacji

ul. Kraszewskiego 2

[link]

Czynne w sezonie letnim:

Stadion:  od 7:00 do 17:00

Korty tenisowe: od 8:00 do 19:00

Korty tenisowe:

Singiel - bilet normalny: 10,00 zł

Singiel - bilet ulgowy: 6,50 zł

Debel - bilet normalny: 14,00 zł

Debel - bilet ulgowy: 9,00 zł

ścianka do ćwiczeń: nieodpłatna (w ramach promocji dyscypliny i podniesienia umiejętności).

Można także wypożyczyć rowery szosowe.

Polonia Nysa

Stadion 

ul. Sudecka 28

Kontakt: 790 237 308

klub@polonia-nysa.pl
 

Czynne w sezonie letnim:

Stadion:  od 7:00 do 21:00

Korty tenisowe: od 8:00 do 20:00

Korty tenisowe:

Singiel - bilet normalny: 17,00 zł

Singiel - bilet ulgowy: 12 zł

Debel - bilet normalny: 24,00 zł

Debel - bilet ulgowy: 16,00 zł

Ścianka do ćwiczeń: nieodpłatna (w ramach promocji dyscypliny i podniesienia umiejętności).

Można także wypożyczyć rowery szosowe.

 

Rejsy statkiem Gracja  Przystań przy głównej plaży Jeziora Nyskiego
[link]

 

Cennik:

- 12 zł od osoby/ rejs 40 minutowy

- 10 zł od osoby/ rejs godzinny dla szkół oraz grup zorganizowanych

- możliwość przedłużenia rejsu: cena proporcjonalna do czasu trwania rejsu

Rejsy odbywają się w sezonie letnim.

Nysa Express – zwiedzanie kolejką

[link]

Cennik:

Przejazd ok. 1 godziny cena 12zł /osoba
Przejazd ok. 0.5 godziny 7zł /osoba

Możliwość wynajęcia ciuchci na godziny (cena do uzgodnienia indywidualnie)

KRĘGIELNIA

 Pub & Bowling "Pod Zielonym Kogutem" ul. Prudnicka 12

[link]


GODZINY OTWARCIA: 
Poniedziałek-Niedziela-15.00-01.00

 


Arsenał Centrum Rozrywki

Szlak Chrobrego 2
Nysa

tel. 666 392 443

http://www.arsenalnysa.pl/

 

 Kręgielnia, gry, imprezy, bar, dyskoteka.

Family Fitness Park
Nysa, ul. Nowowiejska 21

tel: 600 705 825

tel: 666 080 144 

 Cennik: 12-30 zł za godzinę gry.

Paintball
Kepnica

(9 km od Centrum Nysy)

785 953 343

Paintball i strzelanie z łuku. 

Aktualizacja: 02.2017

 

Nysa - Rynek

Rynek Nysy

Nysa - Fontanna Trytona

Fontanna Trytona w Nysie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie

Źrodła przy których korzystano:

Daniel Jadwiga, Nysa. Miasto Twierdza, INSERAT, Nysa 2008

Bukała Anatol, Dębska Anna, Zwoliński Grzegorz, Szlaki turystyczne pogranicza nysko-jesenickiego, Studio PLAN, Nysa 2011

Diecezjalny Dom Formacyjny w Nysie | ul. E. Gierczak 2, 48-300 Nysa | tel.: +48 77 448 40 24, fax: +48 77 448 46 71 | recepcja@ddf.nysa.pl, www.ddf.nysa.pl

© Bartosz Majdański, 2010r.

Statystyka generowana przez Reggi-Stat